Alle hunder har mye bedre luktesans enn oss, og de aller fleste hunder elsker å bruke nesen sin! Når hundene jobber med nesen, bruker de sine naturlige instinkter. Kanskje de følger sporet til et byttedyr? Eller kanskje de søker opp en matbit som ligger i skogen? Uansett, nesearbeid er en fantastisk aktivisering for hunder! Og ikke bare er det en fin måte å gjøre de mentalt sliten på, det er også en sunn type aktivisering. Vi sier gjerne at snusing, altså nesearbeid, er en stressdempende atferd. Altså noe hunden gjør som slipper stress eller unngår at hunden får økt stressnivå i kroppen. Som føles godt for hunden!
I dette kurset går vi gjennom forskjellige måter å la hunden jobbe med nesen på, i tillegg til at vi går gjennom øvelsen «apport», som betyr å hente noe til oss. Apport kan fint brukes i kombinasjon med søk, for eksempel å søke seg frem til en leke, hente den og levere den til oss. Eller så kan apport brukes uten søk først, ved at hunden for eksempel løfter opp noe du har mistet på bakken.
Vi viser frem øvelsene apport, spor, feltsøk og tapt apport. Sistnevnte er en veldig nyttig øvelse dersom man for eksempel mister noe når man er ute på tur.
Vi må nevne at alle disse øvelsene er ment for hjemmebruk, og ikke konkurranse. Dersom du skal konkurrere i hundesporter som inneholder apport, søk eller spor, så anbefaler vi å gå kurs spesielt tilpasset den hundesporten.
Dette videokurset varer i 26 minutter, i tillegg til videokurset får du også en skriftlig tekst som går kurset i dybden og gir deg en enda dypere forståelse av treningen i kurset. For å kjøpe et av våre digitale kurs må du være innlogget eller opprette en konto Musti.no før kjøp. Når du har kjøpt et digitalkurs lagres det automatisk under min side og mine digitale kurs.
Vi håper at dette kurset gir deg gode tips til hvordan du kan trene hundens nese, og hvordan øke aktiviseringen i hverdagen!